Skip to main content

Nagy Bendegúz:  BENDEGÚZ, a kerekesszékes világjáró 

építész, műkedvelő fotós, De Jure Alapítvány  kuratóriumi elnök

 Az elmúlt másfél évtizedben – Ausztráliát kivéve – bejárta a fél világot, közel száz országban szerzett tapasztalatokat, hol gyalogosan, hol négylábú állatok hátán ülve, hol terepjárón közlekedve. Több nyelven kommunikál, magyarul és románul anyanyelvi, angolul tárgyalási szinten, ha muszáj, oroszul németül, franciául, spanyolul is beszél, de nem adják el svédül, hollandul sem, valamint ismer egy-két ázsiai, afrikai, dél-amerikai nyelvjárást is.

 Sportbaleset következtében megsérül a gerince, kerekesszékbe kerül. Régi-új hobbijának, az utazásnak hódolva a kerekesszék csak nyűg a nyakán.  Skandináviában jön rá, hogy a De Jure Alapítvány filozófiája, miszerint közös a világunk, nincs külön világ épeknek és sérülteknek, nagyon is igaz, ezért itthon is részt vesz az önrendelkező életért, emberi jogokért és akadálymentességért vívott harcban.

 Gyermekkora óta szeret fotózni, képeiből kiállításokat szervez, kalandjairól naplót vezet. Jelentős médiaszereplést tud maga mögött, 1999 óta rendszeresen publikál online és papír alapú magazinokban, mint pl. a Go-Utazási Magazin vagy a Pannon Presztízs Magazin.

 Legutóbbi, három hónapos utazásáról 2017 szeptemberében tért haza. Ebben a fotókkal gazdagon illusztrált kötetben 2002 és 2013 között Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerikában készült útinaplójából válogatott ki egy tucatnyi fejezetet.

Nagy Bendegúz már 25 éve feszegeti a kerekesszékes lét határait.

Nagy Bendegúz - könyv

Nagy Bendegúz – könyv

„Ázsia, Afrika, Latin-Amerika… Legtöbben csak álmodunk a távoli földrészről. Keveset is tudunk róla, s ha egyáltalán szóba kerül, többnyire csak a közhelyek szintjén emlegetjük: inkák birodalma, veszélyben lévő esőerdők, tüzes szamba, színes szőttesek, a hírekben hallott puccsok ellenére mosolygó emberek. S akkor egyszer csak akad valaki, aki fogja magát és elmegy megnézni ezt a világot. S nemcsak megnézi, de látja is, nyitott szívű emberként, nyitott szemű építészként és mindenre kész kalandorként.  https://www.youtube.com/watch?v=O5Bc-pFocgc

Útinaplójában olyan élményekről ír, amelyekről boltban kapható útikönyvekben nemigen olvashatunk, s hogy lássuk, nem csupán a fantáziája szülte ezeket, megrázó, felkavaró és álomszép fotókkal teszi őket érdekessé, hitelessé és mások számára is átélhetővé. Nagy Bendegúz kettős tehetséget kapott útravalóul: könnyen gurulnak tolla – számítógépe billentyűzete – alól a szavak, és megejtően szépek a képek, amelyeket a világról megmutat. Szépek, de soha nem émelygősek és nem hamisak, és ez igaz az írásaira is. Nem szépeleg, nem dicsekszik, nem panaszkodik. Pedig más az ő helyzetében biztos találna okot panaszra. Még a budapesti Nagykörúton is nehéz végigmenni kerekesszékben ülve, akkor a perui hegyekben, a kolumbiai dzsungelekben vajon hogy oldja meg a kikerülhetetlen, olykor végzetesnek tűnő problémákat a kerekesszékes világjáró?

Jó lenne, ha egy szép könyv állíthatna emléket ezeknek az utaknak, s nem egyszerűen azért, mert szép könyvet kézbe venni jó. Azért is, meg természetesen azért is, hogy azok számára is kinyílhasson egy kicsit a világ, akik nem tudnak világgá menni, mint a szerző. Azonban talán a harmadik az az ok, ami miatt nagyon jó lenne, ha sokan olvashatnának Nagy Bendegúz kalandjairól. Manapság sokan panaszkodnak, sokan elégedetlenek, sokan szidják a sorsukat: az ő számukra vigasz, bátorítás és példa lehet, hogy egy közülük való, de náluk kevésbé szerencsés ember hogyan valósítja meg az álmait. S nem keres kifogásokat, nem gondolja, hogy tehetségének, kíváncsiságának útját állhatja a tény, hogy világ körüli csavargásain kerekesszéke a társa.”

A kiadó honlapja (a könyvemmel a címlapon):

 Itt lehet rendelni

„Negyvennégyéves, de már majdnem száz országban járt, és hét nyelven beszél. Ha csak ennyit tudnánk róla, már akkor sem hétköznapi embernek tartanánk. Csakhogy Nagy Bendegúz kerekesszékkel járta be a fél világot.”  Nemes Nagy Zoltán  GO-utazás Magazin

 „S hogy mit lehet Nagy Bendegúztól tanulni? Küzdőszellemet, lelki tartást, akaraterőt, bátorságot és nyitottságot: csupa olyan dolgot, ami nélkülözhetetlen egy értelmes emberi élethez.”

Sándor Zsuzsa, 168 Óra Magazin

 „Ámulva hallgattam Nagy Bendegúz történeteit, amelyből egy olyan ember képe bontakozott ki, aki, bár próbára tette a sors, nem adta fel, hanem felvette a kesztyűt, és úgy éli az életét, hogy nem törődik az akadályokkal, sőt bebizonyította, hogy számos olyan dologra képes, amelyre sok ép ember sem.”

Tóth Erika Carissimi Magazin

 „Hála Bendegúz elképesztően izgalmas személyiségének és azoknak a kalandoknak, megpróbáltatásoknak, gondolatoknak, amelyeket mesélt, a róla készült riport a Bábel című műsor egyik legemlékezetesebb és mások által legtöbbet emlegetett anyaga lett. Azt hiszem, hogy Bendegúz élete és munkája önmagában is példaértékű, de ezen felül olyan sok izgalmas dolgot élt át az utazásai során, ami öt emberöltőre is elég lenne.”

Al Ghaoui Hesna író, tévés riporter

 „Egyszerre becsülöm azért, amit tett, s irigylem is. Bevallom, gondoltam rá, hogy egyszer el kellene indulni világot látni, de nem mertem. Bendegúz megtette, kerekesszékkel. Köszönöm, hogy kalandozhattam, s várom a folytatást.”

Kogon Mihály  MEREK

Ha érdekesnek találták információnkat, válaszoljanak, vagy olvassanak többet róla:

http://szimpatika.hu/cikkek/7340/szekhez_kotve_szabadon

http://szimpatika.hu/cikkek/7379/kerekesszekben_szabadon_2

Köszönettel:

https://www.facebook.com/Bendeg%C3%BAz-a-kerekessz%C3%A9kes-vil%C3%A1gj%C3%A1r%C3%B3-1872102276393236/