São Tomé és Príncipe csodálatos, vulkanikus szigetei Afrika nyugati partjainál, a Guineai-öbölben, az Egyenlítő mentén található. Területnagyságát tekintve kétszer akkora, mint Debrecen, lakosainak a száma nagyságrendileg 200 000 fő.
A lakatlan szigetcsoportot a XV. század végén fedezték fel portugál hajósok, majd ezt követően röpke ötszáz évre portugál koronagyarmat lett.
Eleinte a fegyenceket és az anyaországból elűzött zsidókat telepítették a szigetekre, majd az Amerikába irányuló rabszolgakereskedelem fontos tengeri állomása lett. A XVI század közepétől megjelentek a portugál ültetvényesek, akik cukornád, kakaóbab, kávé termesztéssel foglalkoztak, és hajókon szállították a terményeket Portugáliába.
A Lisszaboni nevesebb kávézók a szigetekről származó kiváló minőségűn kávét szolgálták fel vendégeiknek. 1875-ben a telepesek felszabadították a rabszolgákat, majd száz évvel később fordult a kocka és az egykori rabszolgák elüldözték a portugál telepeseket a szigetekről. Ekkor a szigetek mezőgazdasága hanyatlásnak indult, az ültetvények helyét a természet fokozatosan visszavette és helyenként kialakultak a kakaóbab cserjékkel tarkított másodlagos esőerdők. A telepesek lakóépületeit, a feldolgozó üzemeket pedig benőtte a sűrű növényzet.