Ezerarcú Guatemala

Előadó: Kassa Orsi
Előadó: Székely István (Inka Kék Túra)

A Yucatán-félsziget nem véletlenül kedvelt úticél: változatos látnivalói mindenféle igényt ki tudnak elégíteni. A turisták zöme Mexikót keresni fel, ami az utóbbi pár évben is szinte akadálytalanul látogatható volt. Mexikó a félsziget kisebbik részén egy másik országgal osztozik, ami a másik oldalon egészen a Csendes-óceánig ér: Guatemala. Ez az ország méltatlanul sokkal kevesebb figyelmet kap, pedig könnyedén felvehetné a versenyt nála sokszor nagyobb szomszédjával.

Pár száz évvel ezelőtt a maják népesítették be a Yucatán-félszigetet. Jelentős városállamokat hoztak létre az esőerdő közepén, hogy előbb egymással, később pedig a spanyolok ellen küzdjenek a fennmaradásért. A bátrabbak bevethetik magukat a dzsungelbe, hogy több napig tartó gyaloglás árán modern Indiana Jonesként fedezzék fel újra az erdő által visszahódított romokat, miközben a fejük felett bőgőmajmok csapnak hatalmas hangzavart. Egyedülálló élmény egy olyan piramis tetején állva csodálni a naplementét, aminek csak a csúcsa emelkedik ki a fák lombkoronája fölé, majd a sötétben visszatalálni a táborhelyünkre.

És ha már a maják van szó, nem mehetünk el szó nélkül a csokoládé mellett. Mivel ezt az olyannyira kedvelt italt a maják “találták fel”, egy csokimádó számára nem is létezik jobb célpont, mint Guatemala.

Az országban ma is nagyon sok kekcsi és kakcsikel maja él. A kis vidéki falvakban a mindennapokban is tradicionális öltözetben járnak, és maja nyelvüket használják, amely érdekesen cseng az európai fülnek. Hiába a spanyol hódítás és hittérítés, vallásukból is megőriztek sokat, ami a kereszténységgel keveredve fura elegyet alkot. Ez a vallás fontos részét képezi életüknek.

Guatemala természeti látnivalóknak sincs híján. Úszhatunk türkiz vizű természetes folyómedencékben, vizes barlangokban kalandozhatunk, vagy éppen vulkánokat mászhatunk meg. Az Acatenango-vulkán közel 4000 méteres magasságával szó szerint és átvitt értelemben is kiemelkedő élmény. Csúcsáról páholyból nézhetjük a szomszédos Fuego kitöréseit, ami szinte folyamatosan aktív.

Ha mindeközben esetleg elfáradnánk, akkor sincs gond. Antigua belvárosában a macskaköves utcákon vagy az Atitlán-tó partján autentikus falvakban sétálgatva pihenhetjük ki a fáradalmakat (és rendelhetünk még több forró csokit).

Ez a kis bevezető talán felkeltette az érdeklődésedet. Szeretnél többet is megtudni? Például, hogy hol forgatták a Csillagok Háborúja néhány jelenetét? Milyen az, amikor egy balang szájában ülve denevérek húznak a füled mellett? Vagy azt, hogy hány maja nyelvet beszélnek ma az országban? Hogy néz ki egy szertartás? Ki az a Maximón? Mi az a számtalan fénylő pont este az esőerdő aljnövényzetében? Na és hogy hogyan készül a csokoládé?

Megannyi kérdés. Ha bármelyik kérdésre igen a válasz, az előadáson a helyed! Ha nem – akkor is szívesen látlak, szerintem nem lesz csalódás.