Miért a Balkán?
Barangolás a Balkán különleges térségeiben
Miért a Balkán? Azért, mert közel is van és nagyon messze, valamint véleményünk szerint a világ egyik legizgalmasabb, legsokszínűbb, legváltozatosabb, legkülönlegesebb és az is biztos, hogy ősi törvényei miatt a világ legvendégszeretőbb régiója.
Történetek, hangulatok, különlegességek, furcsaságok és ízélmények a teljes Balkánról.
Szeretnéd feltenni a kérdéseidet, vagy észrevételed van a témával kapcsolatban? Írd meg nekünk az alábbi linkre kattintva! A beszélgetés során az általad beküldött témákról is szót ejtünk majd.
Kerekasztal előadói
Pap György
Fedezd fel velünk Albániát!
Ha érdekel Albánia, Pap György, az Explore Albania túravezetője válaszol a kérdéseidre.
Miért, hogyan érdemes odautazni, milyenek az emberek, a természet, mire kell figyelni, slow food, slow travel. Előítéletek: vérbosszú, albán maffia. Magyar-Albán történelmi kapcsolatok, albán történelem, vallás(ok), kultúra, társadalom. Összefüggések a háttérben, Albánia mai politikai helyzete a világban és Európában, valamint a Balkánon. Vadvilág, természetvédelem helyzete, Albán-Alpok, kanyonok, vízesések, tengerpart, stb. Infrastruktúra, turizmus, utazáshoz szükséges információk.
Inspiráció a tartalmas utazáshoz, esetleg a komfortzónából kilépésre.
Fekete Mihály
1962-ben jártuk be először Romániát. Azóta biztosan többször mint 80-szor voltam a Balkán országaiban (sosem nyaralni). Voltam stoppal, vonattal, autóval, Babettával….Talán inkább mes élni, mint infókat adni tudok. A történeteim inkább 30-40-50-60 évre nyúlnak vissza…
Sztori: Hogyan jutottam be Albániába vízum nélkül 1993-ban (vagy 92-ben?)
Kalcakosz Tamás (Balkaninfo)
Személyes kötődésem van a Balkánhoz (félig macedón vagyok), ezért szívügyem a térség, amelyet be is jártam az évek során keresztül-kasul. A mai napig sajnos sok a negatív előítélet és sose a kultúráról, látnivalókról, emberekről, ételekről van szó. Személy szerint évek óta harcolok ezek ellen, hogy bemutathassam a Balkán igazi arcát! Az összes balkáni országban jártam, van ahol több, mint 30 alkalommal. Nem csak a legismertebb helyeken jártam, hanem számos rejtett kincset is felfedeztem. Utaztam a Balkánon egyedül, barátokkal, családdal, évek óta pedig csoportokat is viszek, utaztam autóval, vonattal, repülővel, busszal, quaddal, csónakkal és minden összetákolt járművel is.
Sztori: A Balkánon fontos szerepe van a zászlónak, rengeteg helyen látható és hát a balkáni emberek büszkék. Mint aki személyesen is kötődik a térséghez az egyik még első utaim egyikén Macedóniában a helyi rakijával való megismerkedés után a barátaimmal “”vettük be”” Ohrid városát. Én, pedig mint jó idegenvezető be akartam mutatni, milyenek a balkáni emberek, így hát vettem egy nagy macedón zászlót és végig lengettem a város utcáin azt kiabálva, hogy “”Én vagyok az élet-halál”” ura”” (bármit is jelentsen ez). Ez még a helyieknek is fura volt és néztek, mint egy marslakóra. Azóta pedig a barátaim “”az élet-halál urának”” hívnak 🙂
Számomra egyébként ez a szabadságot is jelképezi, a Balkánon ugyanis sokkal szabadabban élnek az emberek, mint Európában bárhol.
Lengyel László
Lengyel László vagyok, 1978-ban születtem a Nyugat-Dunántúlon. Egyetemi tanulmányaimat a Miskolci Egyetem Bányamérnöki karán folytattam kőolaj- és földgázbányászat szakirányon. Életem további szakaszára nézve meghatározóak voltak az itteni élmények. A természetjárás, a bükki, tátrai túrák örök emléket hagytak bennem. Korábban is szerettem utazni, kirándulgatni, de itt nevelődtem világcsavargóvá.
Ösztöndíjjal tanultam Moszkvában, és Ukrajnában, melyek szintén maradandó nyomot hagytak gondolkodásomban. A végtelen táj, az ember által nem háborgatott őstermészet, a különleges hangulatú városok, az aranykupolák, a kvász- és pirogárus nénikék, a néha, elsőre durvának tűnő külső, és a mögötte meghúzódó igazi, orosz lélek – egy olyan világ tárult fel előttem, mely teljesen magával ragadott, és a részévé is váltam. Sok mindent már nem kívülről, hanem belülről, résztvevőként szemlélek.